Rádi trávíte svůj volný čas aktivně a patříte k typům lidí, kteří se nevyhnou outdoorovým aktivitám v jakémkoli počasí? V tom případě je vhodné vědět, jak vrstvit oblečení, které si pro svůj aktivní pobyt venku zvolíte. Správné vrstvení oblečení vám totiž zaručí pocit pohodlí, díky kterému si budete moci vaše outdoorové aktivity užívat naplno. A vězte, že nejen kvalitní bundy a kabáty jsou zárukou pohodlí při aktivním pobytu venku. Přinášíme vám návod, jak vrstvit oblečení v jednotlivých ročních obdobích a teplotních podmínkách, na jaké chyby si při vrstvení dávat pozor a mnoho dalších informací, které ke správně zvolenému vrstvení oblečení potřebujete.
Proč je vrstvení oblečení při outdoorových aktivitách důležité?
Při svých outdoorových aktivitách byste měli být správně oblečeni, aby vaše tělo dokázalo odolávat různým povětrnostním podmínkám. Správné vrstvení oblečení pomáhá udržet tělo suché a teplé, čímž předejdete kromě nepříjemných pocitů z nepohodlí i vzniklým následkům na zdraví. Vrstvením oblečení si zaručíte možnost přidávat nebo odnímat některé vrstvy oblečení. Tím dáváte svému tělu možnost udržet se v potřebném tepelném komfortu a pohodlí. Navíc každá vrstva oblečení splňuje určitou funkci a proto se nemusíte obávat, že i při nadměrné námaze se příliš zpotíte, ofoukne vás silný vítr a vy následně onemocníte.
Podstatou správného vrstvení oblečení jsou tři vrstvy
Správné vrstvení oblečení spočívá v použití jednotlivých vrstev za sebou přesně tak, abyste z nich vytěžili maximum, které nabízí. Každá z vrstev oblečení, která byste měla při outdoorových aktivitách použít, má svůj význam a funkci. Pojďme si jednotlivé vrstvy přiblížit detailně.
Základní vrstva při vrstvení oblečení je termoprádlo
První, velmi podstatná základní vrstva, kterou je při vrstvení oblečení třeba použít, je funkční oblečení – termoprádlo. Je základem pro správné fungování systému vrstvení. Jejím hlavním úkolem je odvádění vytvořené vlhkosti z těla do dalších vrstev. Kvalitní funkční termoprádlo dokáže udržet vaše tělo suché i při zvýšené fyzické aktivitě, kdy se přirozeně více potíte. Další výhodou, kterou termoprádlo přináší, je schopnost regulovat tělesnou teplotu. V chladnějším počasí dokáže udržet tělo v teple, a naopak, pokud je vám teplo, pomáhá zanechat pokožku suchou a ochlazuje. Vyrábí se z několika druhů materiálů, které mají zmíněné funkční vlastnosti. Nejčastěji používanými jsou následující materiály:
- Merino vlna
Tento přírodní materiál je velice oblíben pro své výborné termoregulační vlastnosti. Díky jejím přirozeným antibakteriálním vlastnostem a schopnosti udržovat teplo teplé i tehdy, když je vlhká, je merino vlna vhodná jako základní vrstva i pro fyzicky nejnáročnější aktivity v chladném počasí. Navíc patří k velmi pohodlným měkkým materiálům.
- Bambus
Bambusová vlákna jsou svými vlastnostmi podobná těm, které nabízí merino vlna. Je to také měkký přírodní materiál s přirozenou schopností odvádět pot od těla.
- Syntetické materiály
Díky velmi dobré schopnosti odvádět vlhkost jsou umělé materiály jako polyamid, polyester a polypropylen často využívány právě pro výrobu termo spodního prádla vhodného pro aktivní sportovce. Tyto materiály jsou navíc velmi odolné a lehké.
- Elastan
Pro zvýšení elasticity a dosažení lepšího pohodlí při nošení termoprádla se elastan často přidává ve vhodných poměrech k výše zmíněným materiálům.
Z důvodu dosažení vysoké míry funkčnosti je funkční oblečení – termoprádlo často vyrobeno kombinací uvedených materiálů. Příměsí bývají i technické tkaniny, které jsou speciálně navrženy pro lepší regulaci tepla a vlhkosti.
Izolační vrstva hraje důležitou roli ve vrstvení oblečení
Další důležitou vrstvou, ze které správné vrstvení oblečení sestává, je izolační vrstva ve formě mikiny nebo svetru. Jejím úkolem je izolovat teplo a tedy udržovat tělo při outdoorových aktivitách v potřebném tepelném komfortu. Zároveň by měla být schopna odvádět vlhko, které k ní přivedla základní vrstva. Z tohoto důvodu je důležité, aby byla izolační vrstva i dostatečně prodyšná. Materiály izolační vrstvy oblečení, které se při vrstvení oblečení nejvíce osvědčily, se liší různými vlastnostmi. Proto si zvolte vždy ty, které jsou pro konkrétní aktivitu nejvhodnější.
- Peří
Peří je přírodní materiál, který je díky jeho přirozeným vlastnostem výborným tepelným izolantem. Nevýhodou však je, že navlhnutím se narušují jeho izolační schopnosti.
- Fleece
Fleecové mikiny patří jako izolační vrstva při vrstvení oblečení v chladném počasí mezi nejoblíbenější. Výhodou fleecu je, že je prodyšný a rychleschnoucí. Proto si dokáže poradit s udržením tepla i při navlhnutí.
- Syntetické materiály
Izolační vrstva oblečení je často zastoupena i jinými uměle vyvinutými materiály, které připomínají klasický fleece. Mají vylepšené složení, díky kterému lépe zachycují vzduch a udržují teplo. Rovněž jsou schopny udržet si svou izolační schopnost i ve vlhkých podmínkách.
Tak jako základní i izolační vrstva ve formě mikiny, která tvoří jeden z pilířů pro správné vrstvení oblečení, je často vyrobena kombinací těch nejvhodnějších materiálů. Podstatné je vybírat si takovou izolační vrstvu oblečení, která bude vhodná k udržení potřebného tepelného komfortu při aktivitě, na kterou se chystáte.
Vrstvení oblečení ukončuje vnější vrstva
Pro dokonalou ochranu před vnějšími vlivy počasí a pocit pohodlí je podstatné nezapomenout ani na poslední vrstvu outdoorového oblečení. Tato vrstva má za úkol chránit výše zmíněné vrstvy oblečení, a tím i vaše tělo před větrem, deštěm a sněhem. Jaké bundy a kabáty si při vrstvení oblečení zvolíte, tedy nejvíce závisí na počasí, do kterého se chystáte a povětrnostních podmínkách, kterým můžete během vaší outdoorové aktivity čelit. Přestože musí tato vrstva oblečení chránit před vnějšími vlivy, zároveň by měla být schopna i odvádět vlhkost zevnitř směrem na povrch a zabránit tak pocitu ochlazení z vytvořené vlhkosti.
Oblíbené jsou funkční outdoorové kalhoty, softshellové bundy a kabáty. Tento materiál je větru a vodě odolný, měkký a prodyšný. Proto je jako stvořený pro outdoorové aktivity, sport a turistiku i v nepříznivých povětrnostních podmínkách. Hard shell je pevnější materiál vhodný do opravdu náročných, až extrémních podmínek. Využijete jej zejména při horolezectví. Při mírnějším počasí vám jako vnější vrstva oblečení poslouží i tenčí přechodné bundy a kabáty, které nezaberou mnoho místa a oceníte je při rychle se měnících podmínkách.
V chladném počasí nezapomeňte na doplňky, které pokryjí citlivé části těla. Jedná se o kvalitní čepici, šálu nebo funkční nákrčník a rukavice. Do nepromokavé obuvi si obujte tlusté ponožky, vyrobené také z funkčních materiálů. Funkce a význam vrstvení oblečení tím budou podtrženy a vzniklé teplo nebude zbytečně unikat.
Jak vrstvit oblečení v jednotlivých ročních obdobích?
Vrstvení oblečení je samozřejmě třeba přizpůsobit podmínkám a teplotám, ve kterých budete outdoorové aktivity provádět. To, jak správně vrstvit oblečení, závisí také na ročním období. Ke správnému výběru oblečení během jednotlivých ročních období vám pomohou následující tipy.
-
Léto
- základní vrstva by měla být tenká a hlavně prodyšná, s vysokou schopností odvádět pot
- izolační vrstvu v létě většinou nepotřebujete a můžete ji vynechat; pokud je chladnější, sbalte si lehkou mikinu
- jako vnější vrstvu oblečení na léto si zajistěte lehkou kompaktní bundu, která vás ochrání před případným mírným deštěm nebo větrem
-
Jaro a podzim
- v přechodných obdobích, jako je jaro a léto, si oblékněte základní vrstvu, která má dobré funkční vlastnosti a dokáže odvádět vlhkost
- izolační vrstvu by měla v přechodném období tvořit fleecová mikina; na jaře můžete volit tenčí mikiny
- protože počasí je právě v těchto obdobích nestálé, kvalitní bunda, která je větru a voděodolná, je jako vnější vrstva velmi důležitá
-
Zima
- v chladném zimním období si jako základní vrstvu vybírejte teplejší funkční oblečení – termoprádlo na zimu
- izolační vrstva pro outdoorové aktivity v zimě by měla mít vysoké izolační a hřejivé vlastnosti
- vnější vrstva je při vrstvení oblečení v zimě velmi podstatná; nezbytnou výbavou jsou nepromokavé kalhoty, a také odolné bundy a kabáty, vhodné do extrémních podmínek
Jak pečovat o oblečení používané při vrstvení?
Oděvy používané při outdoorových aktivitách, které jsou pro správné vrstvení oblečení nezbytné, jsou vyrobeny ze speciálních materiálů. Pro zachování jejich vlastností a funkčnosti potřebují správnou péči. Při čištění a sušení termoprádla a outdoorového oblečení je základem řídit se pokyny od výrobce, které jsou uvedeny na štítku. Přinášíme však některé obecné rady pro správnou péči o takové oblečení.
Praní funkčního oblečení
Většinu funkčního oblečení můžete obecně vyprat v pračce. Třeba si však dát pozor na zvolenou teplotu. Zajistěte si také prací prostředek na funkční prádlo, který pomůže zachovat izolační schopnosti oblečení. Aviváž při praní v tomto případě vůbec nepoužívejte. Mohla by narušit funkční vlastnosti vašeho outdoorového oblečení.
Jak nejlépe vysušit outdoorové oblečení?
Funkční oblečení je ideální sušit po oprání volně na vzduchu. V případě potřeby jej můžete vysušit i v sušičce prádla, avšak v tomto případě je třeba zvolit nižší teplotu. Vyhněte se i přímému sušení na horkých radiátorech. Příliš silné teplo by mohlo snížit funkci speciálních materiálů a vláken oděvů, které používáte při vrstvení oblečení.
Zapamatujte si, že správně zvolené jednotlivé vrstvy oblečení jsou klíčovým prostředkem k udržení tepelného komfortu těla a celkové pohody při outdoorových aktivitách. Pro správné vrstvení oblečení si vybírejte vždy kvalitní oděvy přizpůsobené vnějším povětrnostním podmínkám a teplotám. Věříme, že na základě uvedených rad, jak vrstvit oblečení, si s výběrem termoprádla, hřejivých mikin, ale i vnější vrstvy funkčního oblečení hravě poradíte.